top of page
  • Facebook
  • Whatsapp
  • phone
לוגו

חריקת שיניים / הידוק לסתות (ברוקסיזם)
טיפול ממוקד התנהגות-רגש-תודעה
מבוסס מודל לשינוי הרגלים

חריקת שיניים/הידוק לסתות (ברוקסיזם) הינה בעיה שרבים באוכלוסייה מתמודדים איתה.

זוהי תופעה שמתבטאת בתסמינים שונים, כמו כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים ודלקות במפרקי הלסת, נימולי ידיים, שחיקה של השיניים ושבירתן, הפרעות וירידה באיכות השינה ועוד.

למעשה מדובר בדפוס עיקש שחולש על כמה מערכות בגופנו, משפיע ומושפע מרבדים רבים בחיינו.

דרך המעיין לוגו

מהו ברוקסיזם?

התפיסה הרווחת מתייחסת לברוקסיזם כאל תופעה המתרחשת בעיקר בשינה, בדרך כלל על בסיס רגשי, ולכן יש נטייה להניח שאי אפשר להיות מודעים אליה באופן אקטיבי ולשנותה.

לאמיתו של דבר זוהי תופעה נפוצה מאוד שמתרחשת לאורך כל שעות היום והלילה, ללא הסבר מוכח. מדובר בהרגל נרכש, אשר טבוע במי שסובל ממנו במשך שנים רבות. הרגל שהפך ל"טבע שני".

ניתן לפתח מודעות להתרחשות הפעילות הלסתית ולפעול לשליטה בתופעה, מיזעור התסמינים  ואף לריפוי, על ידי תהליך המשלב כלים להגברת המודעות בדרך של תרגול ויצירת חיווט חווייתי (נוירולוגי) מחודש.

אני רות מעיין,

 פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית (MA),
מטפלת מזה 15 שנים באנשים אשר מתמודדים עם חריקת שיניים / הידוק לסתות וחוקרת את הנושא במסגרת אקדמית.


דרך המעיין - השיטה אותה פיתחתי, נוצרה מתוך אמונה עמוקה שלי כמטפלת ביכולתנו לקחת בעלות על דפוסים מזיקים ומעכבים המנהלים אותנו ולפעול לשינוי מתוך מודעות.

תמונה של רות מעיין

איך עובדת השיטה?

שחרור מהדפוס העיקש בדרך מהירה ואפקטיבית

השיטה מבוססת על הנחת היסוד, לפיה מדובר בדפוס עיקש אשר יכול לנבוע מגורמים שונים, מקושר לממדים שונים של החיים ומתרחש לאורך כל שעות היממה (ולא רק בלילה) ומתוך כך ניתן ללמוד לשלוט בדפוס ולשנותו.

בשיטת דרך המעיין אנו מתבוננים באופני הביטוי הייחודיים של התופעה אצל כל אחת ואחד ולומדים תרגול נעים ופשוט המותאם באופן אישי.

התרגול הייחודי מאפשר לשבור את לולאת ההרגל ולהטמיע את השינוי בחיי היומיום, תוך יצירת שינוי חווייתי (חיווט נוירולוגי) חדש של החוויה.

שיטת הטיפול:

תהליך ממוקד של שמונה מפגשים הכולל:

  • זיהוי הטריגרים שיוצרים את התופעה
  • פיתוח מודעות לזמן התרחשותה
  • יצירת מודעות סומאטית (מתוך הגוף) לחוויה  
  • התמרה של הפעילות הלסתית המזיקה לתוך דפוסים חדשים ומיטיבים
  • ביסוס והטמעה של החוויה החדשה

כל זאת, ללא תלות בעזרים חיצוניים או טיפול חודרני.

חיוך

טיפול התנהגותי כולל לעומת סד לילה

עקרונותיה של שיטת דרך המעיין מבוססי מחקר פסיכותרפויטי ונשענים על הנחות יסוד, העומדות בסתירה לגישות הרווחות כיום בתחום רפואת השיניים, שהוא התחום המרכזי כיום המטפל בנושא זה.
 
לפי גישות אלה, מדובר בתופעה המתרחשת בעיקר בלילה ולכן מומלץ למזער את נזקיה על ידי התקן דנטלי (סד לילה) שעשוי להפחית את הנזק לשיניים, אך לא פותר את הבעיה עצמה או את התסמינים הכלליים הנלווים אליה.
 
בשיטת דרך המעיין אנו מתייחסים לכלל התופעה, להישנותה ביום וגם בלילה, למאפייניה השונים ולדרך שבה הדפוס בא לידי ביטוי באופן ייחודי אצל כל אדם. באופן זה ניתן ללמוד להשתלט על הדפוס ולחוש הטבה בכל קשת התסמינים המתלווים אליו.

לפרטים נוספים ויצירת קשר

יצירת קשר

מטופלים מספרים:

גילי, 32, מהנדסת:

"היום, שלושה חודשים לאחר שסיימנו את התהליך, אני מתעוררת בכלל בלי כאבים. חזרתי לעצמי לגמרי. תקופת הדיכאון והחרדות בשל הכאבים עברה. אני קמה עם אנרגיות ושמחה. בן אדם חדש! ואם יש פה ושם קצת כאבים, אני ישר עושה את אחד התרגילים שלמדנו וזה עובר".

bottom of page